Prezentacja domowych fotek

Zdjęcia ślubne, fotki dzieci, wspomnienia z wakacji, a może stare zdjęcia dziadków i pradziadków. Podejrzewam, że nie ma rodziny bez półek pełnych albumów, czy choć jednej oprawionej fotografii wiszącej na ścianie. Nie wszyscy wieszają na ścianie sztukę, ale na pewno każdy lubi rzucić okiem na kadr przypominający o miłych wspomnieniach, czy bliskich sercu osobach.

fooooźródło: decozilla.com

Jeśli zależy nam na zachowaniu odbitki na wiele lat, zwłaszcza jeśli jest to fotka sprzed epoki cyfrowej, to warto zadbać o dobrą oprawę, która nie tylko ładnie zaprezentuje fotografię, ale również uchroni ją przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest oprawa w passe-partout i ramkę.

Passe-partout nie powinno być zbyt wąskie, może mieć jednakową szerokość z każdej strony, ale może też być szersze w poziomie – wówczas na dole będzie miejsce na podpis, czy opis. Passe-partout nie tylko zabezpiecza zdjęcia przed uszkodzeniem, ale jego odpowiedni dobór może dodatkowo podkreślić walory oprawianego zdjęcia. Jasna oprawa optycznie powiększy zdjęcie, przyciągnie do niego uwagę, wyostrzy kadr. Natomiast czarna oprawa stworzy wrażenie głębi i optycznie pomniejszy nasz obiekt. W przypadku fotografii z jednolitym ciemnym tłem, passe-partout w tej samej tonacji kolorystycznej będzie stanowić przedłużenie zdjęcia.

źródło: casa.abril.com.br

Passe-partout są dostępne w wielu kolorach, więc tak naprawdę nie musimy ograniczać się do tych monochromatycznych – tu można zaszaleć – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Do zdjęć rodzinnych można użyć jednego passe-partout, w którym wycięto kilka okien w jednym lub różnych rozmiarach.

źródło: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Ramka, w którą oprawiamy zdjęcie, to również kwestia naszej fantazji. Jednak najlepiej, gdy oprawa jest dość prosta i neutralna, by nie zdominowała oprawionego obiektu.

Dla leniwych, a jednocześnie dla ceniących sobie wysoką jakość są dostępne na rynku gotowe zestawy do oprawy zdjęć. Może to być opcja przydatna do zdjęć unikalnych, na których szczególnie nam zależy. W zestawie znajdziemy passe-partout, plecy ze specjalnej tektury bezkwasowej i profesjonalne taśmy do przymocowania fotografii (nie używajcie do mocowania zwykłej taśmy biurowej – zostawiają ślady, a klej niszczy zdjęcie. Najlepiej użyć specjalnych pasków z mylaru).

fo3

Gotowy zestaw do profesjonalnej oprawy zdjęć
źródło: wieszanieobrazów.pl

 

Jeśli lubicie nietypowe rozwiązania do eksponowania fotografii, to można zawiesić linkę magnetyczna, tzw. fotolinkę. Fotki mocuje się do niej magnesem można nimi swobodnie manipulować, a całość jest estetyczna i przykuwająca uwagę. Jednak trzeba tu pamiętać, że zdjęcia nie są tu w żaden sposób chronione, więc tak prezentujmy fotografie o mniejszej wartości lub takie, co do których dysponujemy plikami.


fo2

Linka magnetyczna do zdjęć, źródło: wieszanieobrazow.pl

A jeśli nie mamy ochoty na wieszanie ramek, czy przyczepianie linek możemy skorzystać ramek/stojaków pleksi. Takie rozwiązanie może bardziej kojarzy się z biurem, ale z drugiej strony dlaczego nie wykorzystać go w domu? Zdjęcie jest w takiej oprawie stosunkowo bezpieczne, a możemy je swobodnie przestawiać z miejsca na miejsce, a całość prezentuje się prosto i estetycznie. Oprawa jest lekka, bliskie sercu fotki możemy mieć zawsze pod ręką, a nawet… wrzucić do walizki i zabrać w podróż.

fo4

fo5
źródło: wieszanieobrazow.pl

Czy w ramce, czy na lince, czy jeszcze inaczej – każdy sposób jest dobry, żeby mieć przy sobie miłe wspomnienia i twarze ukochanych osób. To oczywiście taka fotografia domowa. Ja nie byłabym sobą, gdybym nie przypomniała jeszcze o fotografii artystycznej. To już opcja za większą kasę i dla mających większe wymagania, jednak również warto się nią zainteresować, jeśli zależy nam, by mieć w domu obiekty unikalne i kolekcjonerskie.

foo

 W galerii artpower.pl znajdziecie 50 obiektów z dziedziny fotografii artystycznej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.