Zielono mi

Połowa marca to moment, kiedy z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych znaków wiosny, czyli tej pierwszej i świeżej zieleni nieśmiało tu i ówdzie kiełkującej. Zieleń to barwa, na którą właśnie teraz – po szaroburych odcieniach zimy – jest największe zapotrzebowanie. Proces można przyspieszyć i wprowadzić na trwałe do swojego domu nie tylko za pomocą naturalnych roślin, ale dodatków, czy mebli. Mogą być to nie tylko dosłowne odcienie zieleni, ale motywy roślinne, kwiatowe – wyglądające bardzo naturalnie i wprowadzające ożywienie, świeżość i relaks. Dla mnie dodatkowo zieleń kojarzy się z tlenem – pewnie dlatego, że mieszkam w najbardziej zanieczyszczonym mieście w tej części świata…
Zieleń pięknie komponuje się z najbardziej naturalnymi materiałami i barwami, czyli drewnem, odcieniami brązu, piasku, ziemi… Wnętrze jest bardziej przytulne nie tylko dzięki dużej ilości roślin doniczkowych, ale zielona sofa, poduszki, a nawet zdjęcia, grafiki, czy obrazy w adekwatnej kolorystyce tworzą bardzo odprężający klimat.

 źródło: aestatestudio.tumblr.com


źródło: blog.anthropologie.com

Pojedynczy obiekt w postaci zielonej kanapy, czy szafki może zadecydować o charakterze wnętrza – dodać mu wyjątkowości i elegancji. Wrażenie podkręcą dodatki w roślinne wzory np.  abażur. Jednak nie można zapominać o ścianach, na których coś musi wisieć – najlepiej efektowne dzieło sztuki, które dopełni całość.

źródło: mydomaine.com/bright-furniture-sofas


źródło: frenchyfancy.com/inspiration-deco-dinterieur-verdoyante/

Jeśli odwiedzacie muzea, to pewnie zauważyliście, że klasyczne dzieła bardzo często prezentowane są na ścianach pomalowanych w odcieniach zieleni. Takie tło dobrze wydobywa barwy i detale obrazów, ale też świetnie współgra ze złotymi, bogatymi ramami.

źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie - fot. M. Żak – Pracownia Fotograficzna MNK

 


źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie - fot. M. Żak – Pracownia Fotograficzna MNK

 


źródło: informatorbudownictwa.pl


źródło: thefullerview.tumblr.com

Delikatna zieleń na ścianie również dobrze wygląda w domu, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami małej kolekcji grafik i obrazów.


źródło: bloglovin.com/blogs/coco-lapine-design-10947105/green-walls-4302319484

Zielony motyw możemy również wprowadzić do wnętrza poprzez dzieła sztuki w odpowiedniej tonacji kolorystycznej.  Zobacz ponad 300 prac w najpiękniejszych odcieniach koloru nadziei…

Kamil Siczek


Marcin Mikołajczak

Aleksander Prowaliński


Dagmara Kwiatek


Joanna Lorek


Maria Mamczur

One comment

  • 19 marca 2016 - 19:18 | Permalink

    Bardzo lubię zieleń, ale tą przydymioną. Najlepsza, dla mnie jest ta jak na zdjęciu ze starej kamienicy – do klasycznego, nieco pałacowego stylu pasuje wprost idealnie. Pozwala się wyciszyć i faktycznie pomaga się skoncentrować – zdałem z tego sprawę dopiero po tym jak wspomniałaś o zieleni w muzeach. Nie zwróciłem na to uwagi, dzięki! ;)

  • Comments are closed.