Na płótnie czy na płycie?

Obrazy prezentowane w galeriach sztuki zwykle w opisie mają zawarty rodzaj użytego podobrazia, którym w zdecydowanej większości jest płótno, ale zdarzają się też obrazy na płycie. U potencjalnych klientów wywołuje to rozterkę – czy taki obraz jest gorszy? Mniej warty? I czy w ogóle ma to znaczenie?

des6Olga Gralewska, obraz na płótnie

Najstarszym typem stosowanego podobrazia jest deska. Płótno ma nieco krótszą historię. Niemniej typ podobrazia nie ma znaczenia dla ostatecznej wartości obrazu, nawet jeśli obraz na płótnie z jakiś powodów wydaje się nam właściwszy, czy szlachetniejszy – być może dlatego, że jest to podobrazie najczęściej stosowane. Wszystko zależy od koncepcji artysty, jego techniki i w zasadzie upodobań – artysta maluje na tym, na czym mu wygodniej i na czym jest w stanie osiągnąć zamierzony efekt. Zarówno płótno jak i płyta (może to być po prostu płyta pilśniowa, sklejka, a nawet gruba płyta meblowa) muszą być poddane procesowi odpowiedniego przygotowania powierzchni, aby dało się na niej malować, a dzieło zachowało trwałość.

des1Marta Lipowska, obraz na płótnie

des2detal obrazu Marty Lipowskiej

Obraz na płótnie z pewnością jest lżejszy, zwłaszcza gdy mowa o dużych formatach. Poza tym duży obraz namalowany na płótnie można zdjąć z krosna do celów transportu i ponownie je naciągnąć. Z obrazem na płycie to będzie niemożliwe.

Wadą płótna jest jego podatność na zmiany otoczenia, tj. temperatura, czy wilgotność. Płótno cały czas pracuje i trzeba to mieć na uwadze, by wieszać lub przechowywać obrazy w odpowiednich warunkach. Płótno może ulec pofalowaniu, zwiotczeniu, co w efekcie doprowadzi do popękania powierzchni obrazu, a nawet jego uszkodzenia.

Płyta jest bardziej odporna, z pewnością nie można jej przebić tak łatwo jak obrazu na płótnie, ale może się np. złamać. Więc z obrazem na płycie trzeba postępować równie ostrożnie jak z obrazem na płótnie.

des5Ryszard Gancarz, obraz na płótnie

des3detal obrazu Ryszarda Gancarza

Obraz na płycie łatwiej oprawić i musi mieć zapewnioną ramę, by go estetycznie wyeksponować. Obraz na płótnie również lepiej wygląda w ramie, ale przynajmniej na początku może wisieć samodzielnie i też będzie dobrze się prezentować, zwłaszcza gdy ma zamalowane boki.

Wieszając sporych formatów obraz trzeba uwzględnić jego wagę – obraz na płycie może być czasem naprawdę ciężki i musi być zamocowany na mocniejszych hakach.


des8autor nieznany, obraz na płycie

des7detal obrazu na płycie

Jest też pewna różnica wizualna między obrazem na płycie, a obrazem na płótnie. Obraz na płótnie będzie miał specyficzną fakturę, może być widoczny pod farbą splot materiału, podczas gdy obraz na płycie jest malowany na całkowicie gładkiej powierzchni. Ale są artyści malujący na płycie pilśniowej, którzy malują na jej odwrocie, by uzyskać odpowiednią fakturę dzieła.

Więc gdy zobaczymy w opisie na stronach galerii sztuki tekst „obraz na płycie”, to nie ma czego się obawiać. To jest w pełni wartościowe dzieło. Skupmy się raczej na jego walorach artystycznych.

Comments are closed.