Sztuka na szybko

Zaletą „robienia w sztuce” jest nie tylko możliwość codziennego obcowania z efektami artystycznej inwencji, ale także istnieje jakaś szansa na pozyskanie daru związanego ze sztuką. Był upalny dzień, gdy od wydawnictwa Alma-Press otrzymałam „Krótką historię sztuki” autorstwa Susie Hodge, ale musiało się zrobić zimno i wietrznie, by książka znalazła swoje miejsce i sens. „Krótka historia sztuki” to pięknie wydany i bardzo przejrzyście zaprojektowany przewodnik po świecie sztuki w formacie „do torebki” – przy ostrym i leniwym słońcu nadaje się do przejrzenia obrazków, ale w czasie paskudnej pogody zyskuje jako lektura do popołudniowej kawy. To świetna książka dla osób, które amatorsko interesują się sztuką lub po prostu lubią pooglądać obrazy, mają jedynie jakąś bardzo pobieżną i chaotyczną wiedzę, a z tym wydawnictwem mogą w szybki sposób uporządkować wiadomości w zakresie głównych kierunków w sztuce, najważniejszych dzieł oraz poznać techniczne tajniki ich powstania, gdyż – co uważam za ważne – książka posiada osobny rozdział poświęcony technikom artystycznym.

IMG_7899

Treść przewodnika została podzielona na cztery główne rozdziały: kierunki, dzieła, tematy oraz techniki. Całość możemy przeczytać skrupulatnie od początku do końca lub jedynie poszczególne strony, gdyż każde zagadnienie zajmuje właśnie dokładnie jedną stronę – w tym reprodukcja, więc jest to dawka naprawdę bardzo podstawowej wiedzy.
W rozdziale o głównych kierunkach w sztuce znajdziemy informację o zakresie czasowym, nazwiska głównych przedstawicieli, opis kierunku zawierający dużo nazwisk, dat i miejsc, dlatego najbardziej przemawiająca do wyobraźni jest tu reprodukcja typowego dla danego nurtu dzieła oraz bardzo krótkie, kilkuzdaniowe streszczenie o najważniejszych dokonaniach. W dobie internetu nawet książka musi być nieco „internetowa”, by nie zniechęcić czytelnika, więc na dole każdej strony pojawia się coś w rodzaju słów kluczowych z odniesieniami do dalszych stron książki.
W części o najważniejszych dziełach zaprezentowano prace w chronologicznej kolejności od byków z groty w Lascaux po rekina w formalinie autorstwa Damiena Hirsta. W tym rozdziale reprodukcja zajmuje już całą stronę i tyle samo jej opis, więc mamy tu szansę uzyskać nieco więcej wiadomości zarówno o autorze, jak i kontekście dzieła, jego symbolice, procesie powstania, ciekawych szczegółach, a także odniesienia do innych prac artysty, które już musimy sobie poszukać na własną rękę. Niemniej ta część książki jest bardzo ciekawa pomimo, że w większości prezentuje dobrze opatrzone przez przeciętnego człowieka dzieła.
Rozdział o tematach zawartych w sztuce na przestrzeni wieków uzmysłowi nam główne intencje artystów – punktem wyjścia jest oczywiście religia, ale również pokazanie ludzi, otaczającej rzeczywistości taką jak jest lub symboliczne przestawienie idei, czy uchwycenie emocji. W książce znajdziemy wszystkie najważniejsze tematy dzieł wraz z nazwiskami czołowych przedstawicieli i oczywiście przykładową reprodukcję.
Za szczególnie istotny uważam rozdział o technikach artystycznych. Wielokrotnie patrzymy na dane dzieło i pewnie nie zastanawiamy się, jakie stoi za nim zaplecze techniczne – jak powstało, na czym je namalowano, jakich użyto farb, materiałów i jak je pozyskano, co sprawiło, że przetrwały wieki, w jaki sposób uzyskano określone efekty wizualne. Te aspekty techniczne myślę, że są bardzo ważne, by docenić wartość i kunszt danego obiektu.
Przewodnik Susie Hodge to dobry punkt wyjścia do dalszego samodzielnego zgłębiania tematów, czy dzieł, które szczególnie wpadły nam w oko. Wszelkie zagadnienia przybliża w przystępny sposób, ale dość pobieżny, więc należy go potraktować jako szybką ściągawkę z historii sztuki. Przejrzysty i przyjazny projekt publikacji sprawia, że ogląda się i czyta ją bardzo przyjemnie i można wracać do niej wielokrotnie właściwie zaczynając od przypadkowych stron. Książka przez którą każdy przebrnie, nie wymaga dużego wysiłku, a być może zaszczepi poważniejsze zainteresowanie sztuką. „Krótka historia sztuki” to na pewno konieczna opcja do szybkiej lektury przed wizytą w dużym europejskim muzeum z przekrojową kolekcją.

Susie Hodge „Krótka historia sztuki”, Oficyna Wydawnicza Alma-Press, 2018

Comments are closed.