Pawluśkiewicz nie tylko muzycznie

Kto nigdy nie bawił się żelowymi pisakami? Mają piękne, intensywne kolory, ładnie kryją, a na dodatek połyskują w świetle. Każde słowo napisane takim pisakiem od razu lepiej wygląda – nawet jeśli już wyszliśmy z wprawy w kwestii ręcznego pisma… A czy komukolwiek przyszło do głowy, by ten żel wykorzystać w całkowicie nowatorski sposób, bardziej malarski i z jego pomocą tworzyć dzieła sztuki? Pewnie niewielu wie, że istnieje odrębna technika plastyczna – żel-art, która bazuje na właściwościach owego żelu. To technika unikalna i autorska, a jej twórcą jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tak, ten Jan Kanty Pawluśkiewicz – nie tylko znany kompozytor, wokalista, ale także od wielu lat malarz.

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz na swoje potrzeby odkrył innnowacyjne zastosowanie powszechnie znanych pisaków i stworzył technikę, która wymaga ogromnej cierpliwości, skupienia i precyzji. W swoich dziełach narzucił sobie reżim szczegółu powstającego z tysięcy żelowych kropek, by po wielu godzinach pracy osiagnąć spektakularne rezultaty. W ten sposób powstają cykle dzieł abstrakcyjnych, gdzie punktem wyjścia są różnokolorowe plamy, niczym z rozlanego tuszu, ale są też serie uporządkowane, pracochłonne, pełne ornamentów, które przypominają skrawki orientalnych tkanin.

 

Wśród prac artysty dopatrzymy się bajkowych pejzaży, widoków miast, znajdziemy znajomą postać Lajkonika, a także mnóstwo fantazyjnych ptaszysk i stworów, czy wizji niczym z kolorowych snów. Niektóre z cykli bazują na szkicach cyfrowo powielanych w niewielkim nakładzie, które następnie są „kolorowane”, podmalowywane przy użyciu żelów, by ostatecznym efekcie każda praca była inna. Całość dzięki mocnym barwom, które mienią się w zależności od kąta padania światła, stanowi bardzo bajkowy i pozytywny zbiór.

 

 

Dzieła Pawluśkiewicza powstają w różnych formatach, ale nawet przy wyborze najmniejszej pracy zyskujemy piękny i przykuwający uwagę obiekt – szczególnie, gdy zostanie dobrze oprawiony…

 


Wybrane prace Jana Kantego Pawluśkiewicza (w oprawie i bez) dostępne są w galerii artpower.pl. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę do Sandomierza, to aktualnie w tamtejszym Muzeum Okręgowym ma miejsce wystawa artysty, gdzie można spojrzeć na jego twórczość malarsko-graficzną bardziej całościowo. Ekspozycja jest dostępna do 3 grudnia.

 

IMG_2154

IMG_2149

IMG_2148

IMG_2146
IMG_2143

IMG_2142

IMG_2138

IMG_2137

IMG_2134





 

 

Comments are closed.