Domowa kolekcja w 7 krokach

Pięknie wyglądają domy pełne sztuki, ale co zrobić, żeby mieć taki dom? Czy to wyłącznie kwestia pieniędzy i wiedzy o sztuce? Oczywiście nie. Sztuka nie jest tylko dla bogatych wybrańców losu. Możesz sobie pozwolić na nią i Ty, a co więcej możesz stworzyć własną domową kolekcję. To kwestia chęci i przełamania stereotypów związanych z kupnem i kolekcjonowaniem dzieł sztuki.

Jak zacząć? Dotarcie do sztuki jest dość proste – poprzez działalność licznych galerii, domów aukcyjnych, targów sztuki i szereg wydarzeń kulturalnych. Jedyny problem, to odnaleźć się w tym świecie i dokonać pierwszego samodzielnego wyboru.

Kasia Gawron, „Phenomenal Woman”, artpower.pl

1. Dla początkujących jest jedna prosta rada: kupuj wyłącznie to, co Ci się spodobało. Osobiste odczucia są kluczem do podejmowania decyzji o zakupie. Powinna to być decyzja samodzielna, gdyż obraz będzie wisiał na Twojej ścianie i po prostu nie może drażnić.

Antoni Karwowski, „Siedząca w paski”, artpower.pl

2. Nie kieruj się chęcią przyszłych kosmicznych zysków, nie traktuj sztuki wyłącznie jako inwestycji. Oczywiście w przyszłości może się okazać, że obrazy danego autora rzeczywiście bardzo podrożały, ale to zależy od tak wielu czynników, często niemierzalnych, że niczego tutaj nie da się zagwarantować. Sukces finansowy może być, ale nie musi. Potraktujmy to jako ewentualny bonus od życia.

Andrzej Kasprzak, „Viva artisti”, artpower.pl

3. Jeśli nie jesteś pewny wartości artystycznej obrazu, to kupuj w profesjonalnych galeriach sztuki, czy domach aukcyjnych, gdzie eksponowana oferta jest starannie wyselekcjonowana.

Robert Lemke, „Improvisation 1”, artpower.pl

4. Kupuj niedrogie dzieła. Jeśli nie czujesz się swobodnie w temacie sztuki, to nie przepłacaj. Przy niskim cenach łatwiej testować rynek i określać swoje upodobania. Zainteresuj się sztuką młodych artystów, których dzieła są stosunkowo tanie.

5. Poszukuj ulubionej techniki, tematu, stylu – to mogą być wyznaczniki Twojej kolekcji.

6. Jeśli podobają Ci się dokonania konkretnych artystów, śledź ich ścieżkę kariery, wystawy, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o ich twórczości.

Agnieszka Kozień, „Most 3”, artpower.pl

7. Wyrób sobie oko – odwiedzaj muzea, wystawy – po prostu oglądaj, oglądaj, oglądaj – to jedyny sposób, by nauczyć się odróżniać lepsze i gorsze obiekty i określić swoje preferencje.

Z czasem zauważysz, że zdobywasz wiedzę, ale też zmienia się Twój gust. Świetnie, jeśli uda się wyklarować wspólny mianownik zakupionych dzieł. Pewne elementy przestaną pasować, coś dodasz, coś schowasz za szafę. Z kolekcją musisz się identyfikować. To sposób na wyrażenie swojego gustu, osobowości. Pamiętaj, że ściany pełne obrazów mogą wiele powiedzieć o ich właścicielu…

 

One comment

Comments are closed.