Nasz dom stanie się milszy, cieplejszy i nabierze charakteru, gdy na ścianach zawiesimy obrazy, grafiki, fotografie lub plakaty. Jednak jak je rozmieścić? W jakiej ilości? Jak dobierać dzieła do stylu i wielkości wnętrza? – to naprawdę istotne problemy dekoracyjne.
Puste ściany są zimne, nieciekawe, a nawet wpływają na niemiłą akustykę mieszkania, więc warto coś na nich wieszać – najlepiej oryginalne dzieła sztuki, gdyż będzie to nie tylko piękna ozdoba, ale również emanacja gustu i charakteru właściciela (o ewentualnej udanej inwestycji nie wspominając).
Ładnie, ale czegoś tu bardzo brak, prawda?
źródło: Soma Architekci, Homebook.pl
Jest jasną sprawą, że sztuka pasuje do każdego wnętrza – zarówno nowoczesnego, minimalistycznego, jak i tradycyjnego. Oczywiście jeśli styl dzieła współgra ze stylem pomieszczenia – wówczas mamy szansę przebywać w spójnym i przyjaznym otoczeniu, ale z drugiej strony warto pozwolić sobie na luz i pobawić się stylami – osiągniemy ciekawy i niepowtarzalny efekt.
źródło: Histórias de Casa
Dla minimalistów i osób uporządkowanych można zaproponować zawieszenie jednego obrazu w dużym formacie, który zdominuje wnętrze. Obraz można wyeksponować na głównej ścianie, np. nas sofą. Pamiętajmy jednak, że duży format wymaga dużej przestrzeni – w małym pomieszczeniu będzie zbyt przytłaczający.
źródło: brabournefarm.blogspot.com
Dobrym rozwiązaniem może być także zawieszenie kilku prac, ale w podobnym rozmiarze, tonacji kolorystycznej, w jednolitych ramach. Ład wnętrza podkreśli w tym przypadku zawieszenie dzieł w równych odstępach.
źródło: homelife.com.au
Wnętrza w stylu skandynawskim lub eklektycznym dają większe pole do popisu i dopuszczają pewne szaleństwo w doborze i ilości wieszanych dzieł. Dobrze będzie tu wyglądać skupiona w jednym miejscu kolekcja niewielkich prac, ale różnorodnych pod względem tonacji kolorystycznej, techniki, tematu, a także oprawy. Można tu sobie pozwolić na fantazję w rozmieszczeniu prac na ścianie – w układzie dowolnym pod względem wysokości i odległości względem siebie.
źródło: designattractor.com
Generalnie możemy przyjąć zasady, iż zestaw prac poziomych optycznie poszerza pomieszczenie, a zawieszenie prac w pionie sprawi, że będzie wydawać się wyższe.
źródło: desiretoinspire.net
Duże formaty dobrze czują się na dużej, głównej ścianie, natomiast małe prace będą tam ginąć i zaburzą postrzegane proporcje. Nowoczesny obraz w mocnej kolorystyce ożywi wnętrza jasne, stonowane.
źródło: dengoku.tumblr.com
Jednak najważniejszą zasadą w dekoracji ścian sztuką powinny być nasze subiektywne odczucia. Obrazy, fotografie, które wieszamy muszą się nam miło kojarzyć, przede wszystkim podobać, a patrzenie na dzieła musi nam po prostu sprawiać przyjemność. Jeśli dodatkowo uda się nam uzyskać harmonię ze stylem mieszkania, to osiągniemy pełny sukces.
Pamiętajmy, że obraz we wnętrzu jest kropką nad „i”, podkreśleniem walorów, wartością dodaną. Wnętrze bez dobrego obrazu sprawia wrażenie niekompletnego i bezdusznego. Musimy pamiętać, że dzieło tworzy przestrzeń, nadaje jej unikalny charakter. Jest esencją piękna służąca odpoczynkowi i refleksji, ale też emanacją naszej osobowości.
Najnowsze propozycje do zawieszenia na ścianie znajdziecie w galerii artpower.pl
Aleksandr Prowalinski, „Bez tytułu 2”, linoryt, 50×80 cm, artpower.pl
Marta Lipowska, „Pod słońce 2”, olej, 60×80 cm, artpower.pl
One comment