Ze sztuką nad schody

Jeśli mamy w mieszkaniu, czy domu schody, to warto pomyśleć o odpowiednim zagospodarowaniu ściany nad nimi. To zwykle dość duża wolna przestrzeń, na której możemy powiesić kolekcję zdjęć, czy obrazów. Obszar jest dość trudny, bo przecież wchodzi w grę wieszanie po skosie.
Można zdecydować się na różne opcje – bardziej lub mniej zagęszczone, w zależności od upodobań – znalazłam kilka ciekawych przykładów:


źródło: decorpad.com


źródło: domino.com


źródło: aptenvy.com


źródło: lizmarieblog.com


źródło: uglyducklinghouse.com

Powyższe przykłady, chociaż są bardzo piękne i efektowne, to na pewno były niezwykle pracochłonne. Zawieszenie dużej ilości prac w mało sprzyjających warunkach (trzeba stać na schodach, ciężko wstawić drabinę) wymaga sporo samozaparcia – całość trzeba starannie wymierzyć i zaplanować, a na dodatek wszystko w skosie. Poza tym jest to opcja „raz na zawsze”, gdyż podejrzewam, że z takim wysiłkiem zawieszona galeria nie będzie ulegała zbyt częstym zmianom, również ze względu na kołki w ścianach. Na szczęście istnieją rozwiązania prostsze, które zapewniają idealny porządek na ścianie nad schodami, ale przede wszystkim umożliwiają łatwą i szybką wymianę ekspozycji. Jakiś czas temu wspominałam o szynie do wieszania obrazów. Mam taką u siebie w domu i była to jedna z lepszych inwestycji, której zawsze i wszędzie będę chwalić, bo mam co wieszać i lubię też przewieszać. Otóż jest na rynku specjalna szyna do wieszania obrazów po skosie. Jej ogólna koncepcja nie odbiega od zwykłej szyny do wieszania, jednak w tej są dodatkowe elementy, które zapobiegają zsuwaniu się obrazów. Dzięki takiemu wynalazkowi, zawieszonemu pod odpowiednim kątem, obrazy wiszą równo, możemy je dowolnie przesuwać, na jednej lince można zawiesić po kilka prac, zamieniać miejscami itd – pełna swoboda! Wystarczy, że raz zawiesimy dyskretną listwę, a wieszanie obrazów nad schodami stanie się wyłącznie dobrą zabawą.

Na tym przykładowym zdjęciu listwa nie jest zbyt dyskretna, ale za to dobrze widać o co chodzi:

wieszanie_obrazow_na_klatce_schodowejźródło: wieszanieobrazow.pl

Zawieszenie szyny na skos wymaga jej dodatkowego zabezpieczenia – tak zakończenie listwy wygląda z bliska:

wspieranie_szynyźródło: wieszanieobrazow.pl

Jeżeli zależy Wam, by każdy obszar domu był piękny (czyt. udekorowany obrazami), łącznie ze ścianą nad schodami, a nie lubicie wiercenia, to szyna jest oczywistym rozwiązaniem. To bardzo praktyczna i wygodna opcja dla lubiących zmiany. Ja w swoim domu schodów nie mam, ale na zwykłych ścianach szyny mam wszędzie.

Jeśli macie za mało obrazów, którymi możecie zapełnić ściany, to zapraszam do mojej galerii – jak zwykle mnóstwo pięknych nowości!

One comment

Comments are closed.