Wieszamy zdjęcia

Czy jest jakiś dom bez zdjęć na ścianie? Chyba nie ma takiego… Fotografia to jedna z najpopularniejszych dekoracji. Pewnie najczęściej są to wizerunki najbliższych, wspomnienia z wakacji, pamiątki rodzinne, ale być może zdarzają się też prace profesjonalnych artystów fotografików kupione gdzieś w galerii, czy na aukcji.

źródło: etsy.com

Jeśli dane zdjęcie ma dla nas szczególną wartość – emocjonalną, artystyczną, a może inwestycyjną – to warto zadbać, by przetrwało w stanie nienaruszonym jak najdłużej. Sposobem na zabezpieczenie zdjęcia jest właściwa oprawa. Fotografia musi znaleźć się w ramie, za szkłem i najlepiej w passe-partout. Dobór tych elementów to kwestia indywidualna – zależy i od charakteru zdjęcia i od wnętrza, w którym ma zawisnąć.

źródło: sheerluxe.com

Passe-partout w zasadzie nie zawsze jest konieczne – kolorowe, rodzinne zdjęcia czasem mogą lepiej prezentować się bez tej dodatkowej ramki, ale dobrze pamiętać, że, że passe-partout stanowi zabezpieczenie zdjęcia i przedłuża jego żywot. Ma to duże znaczenie w przypadku starych fotografii, czy fotografii artystycznej, które są unikalne.

źródło: Virginia Macdonald Photography – HGTV’s Pure Design

Passe-partout sprawia, że powierzchnia zdjęcia nie dotyka bezpośrednio szyby i nie jest narażona, np. na przyklejenie się do niej. Passe-partout nie powinno być zbyt wąskie, może mieć jednakową szerokość z każdej strony, ale może też być szersze w poziomie – wówczas na dole będzie miejsce na sygnatury.

źródło: theglitterguide.com

Odpowiedni dobór passe-partout podkreśla walory oprawianego obiektu. Jasna oprawa, najlepiej o ton jaśniejsza od zdjęcia, optycznie je powiększy i przyciągnie do niego uwagę, wyostrzy. Czarna, ciemna oprawa tworzy wrażenie głębi i optycznie pomniejszy nasz obiekt.
Do fotografii rodzinnej można użyć jednego passe-partout, w którym wycięto kompozycje kilku okien w jednym lub różnych rozmiarach.

źródło: desiretoinspire.net

Rama również jest kwestią indywidualnego doboru, jednak najlepiej, gdy oprawa jest prosta, neutralna, by nie zdominować zdjęcia, więc sprawdzą się tu wąskie, ciemne, profile z metalu. Ramy drewniane dodadzą naturalnego ciepła; ramy aluminiowe są eleganckie i pasują praktycznie do każdego wnętrza. Ważne by rama pasowała również do stylu i tematu fotografii.

źródło: Peter Callahan

Istotny jest także wybór szkła. Zwykłe szkło ochroni zdjęcie przed kurzem, wilgocią, nie przekłamuje kolorów, a nawet je wyostrza, jednak odbija światło i fotografia przez to nie będzie dobrze widoczna. Zwykła szyba nie chroni też zdjęcia przed blaknięciem, zwłaszcza jeśli jest wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Jeśli posiadamy wartościowe fotografie lub nasze mieszkanie czy biuro jest bardzo nasłonecznione, warto oprawić zdjęcia w specjalne szkło antyrefleksyjne, które ochroni dzieło przed działaniem słońca oraz nie powoduje odbijania się w szkle otoczenia, dzięki czemu praca jest zawsze dobrze widoczna. Wybierając szkło do oprawy fotografii trzeba wziąć pod uwagę jej wartość oraz warunki w jakich ma wisieć – w ciemniejszych pomieszczeniach możemy pozostać przy tradycyjnej szybie.

źródło:hellodenj.blogspot.mx 

Dobór passe-partout i ramy zdecydują, czy zawieszona fotografia będzie stanowić ozdobę wnętrza – chodzi przecież o to, by wydobyć jej atuty.

źródło: thecottagemarket.com

Fotografie pasują praktycznie do każdej przestrzeni – domowej, biurowej – sprawdzą się zawsze i wszędzie. Jeśli poza fotografią rodzinną chcielibyście powiesić w domu również fotografię artystyczną, to oczywiście znajdziecie ją w galerii artpower.pl w dziale Fotografia.

Marta Stysiak – artpower.pl


Agnieszka Kołodziejczak – artpower.pl


Ol Skoczylas – artpower.pl


Anna Stępska – artpower.pl


Ewa Saj – artpower.pl

Comments are closed.