W domu klienta: Dagmara Kwiatek-Kamińska

W mojej galerii zdecydowanie najczęściej sprzedaje się malarstwo. Jednak od czasu do czasu schodzą grafiki albo prace w innych rzadszych technikach. Jedną z takich technik jest guma chromianowa, a jedyną artystką w artpower.pl, która tym się zajmuje jest Dagmara Kwiatek-Kamińska. W ogóle jest to dość mało popularna technika wśród współczesnych twórców – może z racji pracochłonności i konieczności posiadania odpowiedniego zaplecza.

2403
Dagmara Kwiatek-Kamińska, „Kraków i samochody”, artpower.pl 

Guma chromianowa należy do szlachetnych technik fotograficznych. Jej nazwa pochodzi od zastosowanych odczynników chemicznych: gumy arabskiej i dwuchromianu potasowego. Do otrzymania obrazu prowadzi skomplikowany proces, podczas którego w pierwszej kolejności, w ciemni fotograficznej przetwarzane jest czarno-białe zdjęcie w negatywową błonę fotograficzną, a następnie przez nią odpowiednio naświetlany jest papier/płyta/płótno pokryte wcześniej światłoczułą warstwą uzyskaną z gumy arabskiej i dwuchromianu potasu łączonej z pigmentem. Po naświetleniu obraz zostaje wypłukany i wysuszony.
Dagmara Kwiatek-Kamińska tworzy w ten sposób kolaże fotograficzne, które dodatkowo podmalowuje. Dzieła w jej wykonaniu to unikalne zestawienie fotografii i malarstwa. Dzięki uprzejmości jednego z klientów galerii mam fotki prezentujące zakupione prace artystki w domowym otoczeniu:

P1010921

P1030516

Jeśli również chcielibyście zostać szczęśliwymi posiadaczami podobnych dzieł, to zapraszam do galerii – ceny bardzo przystępne i właściwie nieadekwatne do pracy i czasu, jaki należy poświęcić w wykonanie każdego egzemplarza.

Dagmara Kwiatek-Kamińska, „Parasolki w Krakowie”, artpower.pl

 

Comments are closed.